Co robić w Lublinie?

Dlaczego Lublin?

Odpowiedź jest prosta- bo łączy historię z nowoczesnością. To jedno z największych miast środkowo-wschodniej Polski, założone na wzgórzu w VI wieku. Początkowo było miastem warownym, do dziś góruje nad nim przepięknie odrestaurowany zamek. Na Starym Mieście w unikalny sposób łączą się różne style architektoniczne. Dobrze zachowały się kamienne domy i świątynie.

W niedalekiej okolicy Lublina znajdują się warte odwiedzenia miejsca, między innymi uzdrowiskowy Nałęczów i Muzeum na Majdanku czy stadnina koni w Janowie. Ale Lublin to nie tylko historia.

Atrakcje Lublina

Głównym sposobem spędzenia czasu w Lublinie mogą być spacery po malowniczych parkach i ogrodach. W mieście działa także kilka centrów rozrywki.

Ogród Botaniczny

Jednym z najpiękniejszych miejsc jest Ogród Botaniczny, założony w 1944 roku. Zwiedzający od 1965 roku, kiedy został on udostępniony publiczności, mogą podziwiać niezwykłą kolekcję rzadkich roślin. Wizyta może zająć nawet kilka godzin, bowiem powierzchnia ogrodu to aż 25 hektarów. Ogród podzielony jest na strefy tematyczne i wytyczono w nim ścieżki turystyczne, rośliny tropikalne ogląda się w zamkniętych pawilonach. Co ciekawe, na terenie ogrodu nadal prowadzone są badania naukowe.

Ogród Saski

Park miejski, w którym znajduje się Ogród Saski został założony przed II wojną światową i odrestaurowany w okresie powojennym. W cieniu starych drzew można odpocząć po zwiedzaniu, a dzieci znajdą dla siebie zajęcie dla którymś z licznych placów zabaw. Na terenie parku w sezonie letnim odbywają się koncerty i festiwale.

Zabytki

  • Zamek to najczęściej odwiedzany zabytek Lublina. Pierwszy budynek obronny, wchodzący w jego skład,  powstał już w XII wieku. Z czasem zamek przestał spełniać funkcję obronną, a stał się królewską letnią rezydencją. Nowy etap w jego historii wiąże się z przebudową po zniszczeniach wojennych w XIX wieku. Zamieniono go w więzienie dla  przestępców politycznych. W XX wieku zamek całkowicie odnowiono. Dziś mieści się w nim interesujące muzeum, przechowujące, oprócz dzieł sztuki antycznej, bogatą kolekcję rękodzieła z regionu. 
  • Jednym z najważniejszych symboli miast jest Archikatedra Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty. Zbudowana w XVI wieku jest wspaniałym przykładem architektury barokowej i największym kościołem w mieście. Mimo licznych przebudów i pożaru w 1751 roku wygląd kościoła nie zmienił się znacząco od połowy XVIII wieku. W katedrze znajdują się liczne XVIII wieczne obrazy i rzeźby, a katedralne muzeum mieści cenną kolekcję artefaktów religijnych. Dzwonnica jest najwyższym punktem Starego Miasta i oferuje wspaniałą panoramę miasta.  
  • Ratusz znajduje się nieopodal katedry. Jego budowę ukończono w 1828 roku i nadal jest siedzibą władz miejskich. Zniszczony w czasie wojny budynek został imponująco odbudowany. 
  • Pałac Potockich można podziwiać przy jednej z głównych ulic. Klasycystyczny budynek został zbudowany na planie podkowy. Od czasu jego budowy w XIX wieku pozostał w niemal niezmienionym stanie. Początkowo siedziba zamożnego rodu, przekształcono go w koszary, następnie w magazyn i więzienie. 
  • Pałac Lubomirskich to niezwykły przykład klasycyzmu i jeden z najstarszych budynków w Lublinie. Obecnie jest siedzibą Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej. 

Muzyka i kluby nocne

Wybór klubów w Lublinie jest mocno zróżnicowany. Dla siebie znajdą coś zarówno miłośnicy bluesa- klub Blues Brothers słynie nie tylko z drinków, ale i z koncertów, miłośnicy tańca (klub Noc z dużym barem i parkietem) jak i potrzebujący po prostu przytulnego miejsca do spotkania z przyjaciółmi. 

Festiwal Wschód Kultury Inne Brzmienia to z kolei coś dla miłośników muzyki dziwnej, z pogranicza gatunków. W samym centrum Lublina można posłuchać zarówno gwiazd, jak i nowych odkryć. Koncertom towarzyszą pokazy filmowe a także wydarzenia związane z literaturą i sztuką. Zawarty w nazwie termin „Wschód kultury” podpowiada, że na festiwalu zobaczyć można artystów z takich krajów jak Białoruś, Armenia, Ukraina czy Gruzja. 

Lublin dla smakoszy

Przy okazji pobytu w Lublinie nie można oprzeć się spróbowaniu specjałów regionalnej kuchni. Przez wielu nie bez powodu określana jako „wiejska” rzeczywiście obfituje w proste dania i autentyczne, polskie składniki. Ma też liczne odniesienia do kuchni żydowskiej, jako, że Żydzi stanowili ongiś znaczną część mieszkańców miasta. Przykładem jest cebularz: rodzaj pszennego placka z cebulą i makiem. Danie to spopularyzowała właśnie społeczność żydowska na początku XX wieku. Poza tym, że cebularze można kupić w supermarketach, oferują go także restauracje, w wersjach z różnym, nie tylko cebulowym, farszem. 

Niezwykłą atrakcją dla miłośników piwa, i nie tylko, jest możliwość zwiedzania podziemia Browaru Perła. Mieści się on w danym klasztorze i kościele Ojców Reformatów. Podziemna wędrówka to nie tylko poznawanie historii miejsca i tajników produkcji piwa, ale też możliwość degustacji, którą kończy się wycieczka. 

Nie tylko z piwa słynie region, produkuje się tu także cydr. Tego jabłkowego trunku najlepiej spróbować na corocznym Święcie Młodego Cydru.