LUBLIN – miasto inspiracji

LUBLIN JAKO MIASTO 

Lublin to miasto znajdujące się we wschodniej Polsce. Założone w szóstym wieku. Aktualnie jego powierzchnia wynosi 147,5 kilometrów kwadratowych. Liczba ludności wynosi około 340 tysięcy. Lublin położony jest nad rzeką Bystrzycą o bardzo urozmaiconej rzeźbie terenu w odległości 170 km od Warszawy oraz 100 km od granicy z Ukrainą. Miasto jest największym ośrodkiem naukowo-kulturalnym po wschodniej stronie Wisły co powoduje, że oragnizowane są liczne imprezy kulturalne. Lublin znany jest również z dużej ilości studentów, ponieważ w mieście znajduje się kilka dużych uczelni między innymi Politechnika Lubelska, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski. 

WYJĄTKOWE LUBELSKIE WYDARZENIA KULTURALNE

Lublin znany jest z licznych imprez kulturalnych. Najważniejsze z nich to:

  • Carnaval Sztukmistrzów – odbywa się od 2008 roku. Organizowany przez Warsztaty Kultury oraz Prezydenta Miasta Lublin. Jest to wydarzenie bezpłatne, na którym można zobaczyć ulicznych artystów przedstawiających sztukę kuglarską, cyrową oraz inne wystąpienia. Podczas festiwalu pokazywane są spetakle związane z teatrem oraz cyrkiem. Na obecną chwilę Lublin jest jedynym miastem, które przezentuje taki spektakl. Karnawał zawsze odbywa się podczas wakacji. 
  • Noc Kultury – festiwal miejski trwający jedną wyjątkową noc. Polega na pokazaniu zjawisk kultury oraz sztuki przez mieszkańców Lublina ale także przyjezdnych. Noc Kultur zaczyna się zazwyczaj w pierwszym tygodniu czerwca na przestrzeni Starego Miasta oraz śródmieścia w Lublinie. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Organizatorami są Warsztaty Kultury a także artyści, oragnizacje pozarządowe i firmy wspierające festiwal. Każdy może być współtwórcą Nocy Kultur dzięki swoim pomysłom ale również dzięki samej obecności. 
  • Noc Muzeów – kolejne bardzo ciekawe wydarzenie polegajce na udostepnieniu muzeó, galerii i wszystkich instytucji kulturalnych w godzinach nocnych. Często dodatkową atrakcją jest możliwość zwiedzania obiektów niedostępnych w zwykłym dniu. Organizatorzy przygotowują również ze swojej strony koncerty, warsztaty, poczęstunki oraz spektakle. Zwiedzanie jest bezpłatne lub za jakąś małą symboliczną kwotę. Noc Muzeów to jedno z ulubionych wydarzeń w Lublinie nie tylko ze względu na możliwość zobaczenia interesujących miejsc ale również ze względu na cudowny nocny klimat, który towarzyszy temu wydarzeniu. 
  • Europejskie Dni Dziedzictwa – polega głównie na promowaniu regioalnego dziedzictwa. W wielu miejscowościach lubelszczyzny odbywają się wtedy wydarzenia plenerowe lub pikniki. W Lublinie odbywają się wtedy wykłady nawiązujące do historii miasta oraz Polski. Można obejrzeć również liczne wystawy fotografii. W całym regionie w wyznaczonych dniach organizowane są koncerty, warsztaty, pikniki, pokazy, spotkania autorskie, inscenizacje, spektakle oraz sesje popularnonaukowe. Każdegu roku Europejskie Dni Dziedzictwa mają nadane hasło przewodnie. 
  • Festiwal Konfrontacji Teatralnych – odbywa się od 1996 roku. Pokazuje dokonania teatrów alternatywnych oraz tradycyjnych za pomocą konforntacji najciekawszych osobowości teatralnych z różnych środowisk. 

MIEJSCA KULTOROWE W LUBLINIE WARTE UWAGI 

W Lublinie jest wiele miejsc, w których można spędzić czas w sposób interesujący. Najważniejsze z takich miejsc to:

  • Teatr imienia Juliusza Osterwy – najstarszy lubelski teatr cieszący się do tej pory ogromną popularnością. Zespół brał udział w wielu festwalach oraz konkursach. Współpracował również z licznymi uzdolnionymi aktorami, reżyserami, scenografami, muzykami, oraz choreografami. Teatr znajduje się w jednym z najstarszyhch budynków teatralnych w Polsce. Gmach został wybudowany w 1886 roku. Teatr ma do tej pory bardzo bogatą ofertę spektakli. które powstają na podstawie ważnych dzieł polskich ale także zagranicznych. Teatr prowadzi również warsztaty oraz lekcje teatralne. Istnieje możliwość zwiedzenia całego warsztatu. 
  • Filharmonia Lubelska imienia Henryka Wieniawskiego – filharmowania ma w swoim repertuarze utwory od baroku po muzykę wpółczesną. Zespół filharmonii występował na licznych spektaklach oraz konkursach w Polsce i za granicą. Wydali również kilka wydawnictw płytowych. 
  • Wojewódzki Ośrodek Kultur – miejsce, które napędza kulturę w całym regionie. Skupia się na kulturze ludowej lubelszczyzny oragnizując róznego typu festiwale. 

ROZRYWKA W LUBLINIE

Lublin posiada wiele galerii, kilkanaście muzeów, bibliotek oraz kin. Funkcjonuje również scena operowo-operetkowa w Teatrze Muzycznym. Bardzo ciekawe miejsca jakie proponuje miasto to również parki rozrywki, escape roomy, Aqua Park Mosir, salon wirtualnej rzeczywistości, liczne sale zabaw itp. Warto udać się również do Centrum Sportowo Rekreacyjnego gdzie są zjeżdzalnie, jacuzzi, ściana wspnaczkowa, sala sportów walki, siłownia, fitness oraz hala sportowa. 

Dla studentów najważniejszym wydarzeniem w całym roku są Juwenalia, które odbywają się w maju. Mogą wtedy udać się na koncerty największych gwiazd. Całe wydarzenie rozpoczyna korowód studencki, na którym studenci przebierają się dopasowując się do tematu przewodniego juwenalii. 

Lublin to niezwykle interesujące miejsce zarówno pod kątem kulturalnym jak i rozrywkowym. Tak naprawdę każdy znajdzie pomysł na mile spędzony czas w mieście inspiracji jakim jest Lublin.