System Zarządzania Sprężonym Powietrzem: sprawdź jego możliwości

Written by

Ten system (Air Management System od SMC) budzi coraz większe zainteresowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się o jego funkcjach i możliwościach, to zostań z nami!

W rozmaitych sektorach przemysłu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, innych mediów oraz tak samo zmniejszenie emisji CO2 to w tym momencie kluczowe wyzwania. Takie działania wpisują się też w założenia idei zrównoważonej produkcji.

W zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej pomagają np. zaawansowane systemy dotyczące zarządzania sprężonym powietrzem. Eksperci RAControls polecają tutaj Air Management System od SMC. Jakie są zalety tego systemu?

Systemy zarządzania sprężonym powietrzem pozwalają monitorować parametry instalacji sprężonego powietrza w zakładzie, wraz z programowaniem momentu redukcji ciśnienia zasilania. Jest to ważne w okresach zredukowanej aktywności produkcyjnej. Dodatkowo dają one opcję zaprogramowania momentu całkowitego wyłączenia zasilania maszyny sprężonym powietrzem.

Rozwiązanie to jest istotnym elementem systemu automatyki przemysłowej w zakładach, które wykorzystują maszyny i urządzenia zasilane sprężonym powietrzem. Do najważniejszych walorów wynikających z wdrożenia tej technologii można zaliczyć na przykład redukcję zużycia sprężonego powietrza i energii elektrycznej. Jest to zaś możliwe dzięki dokładnemu sterowaniu maszynami i zasilaniu ich optymalną ilością medium (w zależności od zapotrzebowania).

Ważnym aspektem jest też zwiększenie możliwości konserwowania maszyn zasilanych sprężonym powietrzem (w tym wczesnego reagowania na niepokojące sygnały i nieprawidłowości; ma to związek z zapewnieniem stałego monitoringu przepływu, ciśnienia oraz temperatury sprężonego powietrza).

Nie można zapominać o uproszczeniu instalacji (można bowiem zrezygnować z okablowania. Nie ma przeszkód, aby liczyć na dużo szybsze i łatwiejsze uruchomienie instalacji sprężonego powietrza).

System Zarządzania Sprężonym Powietrzem to jedno z topowych tego typu rozwiązań, które są dostępne na rynku. System umożliwia zredukowanie zużycia sprężonego powietrza nawet o ponad 60%. Przy tym gwarantuje jeszcze znacznie efektywniejsze zarządzanie tym właśnie medium.

Jakie są zalety Air Management System? To między innymi pełna programowalność (wraz z automatyczną redukcją ciśnienia oraz nastawialnymi czasami zamknięcia dopływu sprężonego powietrza). Istotna jest również digitalizacja układu sprężonego powietrza (na skutek wirtualnej kontroli kluczowych parametrów pracy przy pomocy komunikacji Fieldbus lub OPC UA).

Co jeszcze jest ważne? Możliwość jednoczesnego połączenia do 10 jednostek zdalnych (dzięki zasięgowi komunikacji bezprzewodowej aż do 100 metrów).

System Zarządzania Sprężonym Powietrzem od SMC jest też kompatybilny z wieloma protokołami sieciowymi. Dodatkowo współpracuje ze standardem komunikacyjnym IO-Link oraz OPC-UA i zapewnia bezpieczeństwo dzięki szyfrowaniu danych.

To rozwiązanie umożliwia też pomiar przepływu do 4000 l/min biorąc pod uwagę ciśnienie 0,7 MPa. Jeśli chodzi o dostępne wielkości portów przyłączeniowych, to mamy tutaj 1/4, 3/8, 1/2 i 1 cal. Na stronie internetowej https://racontrols.pl/bazawiedzy/system-zarzadzania-sprezonym-powietrzem-air-management-system-od-smc-przyblizamy-mozliwosci-rozwiazania/ znajduje się bardzo ciekawy artykuł, który powinien być przez Ciebie dokładnie przeczytany od deski do deski. Dzięki temu dowiesz się jeszcze więcej!

Article Categories:
Biznes

Comments are closed.